درباره داماش

تیم فوتبال داماش گیلان یک باشگاه ورزشی پرهوادار و ریشه دار در مرکز استان گیلان محسوب می شود.

هسته اولیه و تأسیس این تیم به تاج رشت به سال ۱۳۳۹ بر می‌گردد که بعد از انقلاب این تیم با نام استقلال رشت وارد مسابقات شد. دو دهه بعد از آن به دلیل خصوصی بودن و نداشتن حمایت از طرف ارگان‌ها امتیاز این تیم به باشگاه پگاه گیلان و در نهایت این تیم برای همیشه به داماش گیلان تغییر نام یافت.

لاجوردی پوشان شهرباران در سال ۱۳۶۹ با صعود خود برای اولین بار فوتبال رشت را به سطح نخست فوتبال ایران رساندند و در تمام دوران حیات خود نماینده شایسته ای برای فوتبال دوستان رشتی و گیلانی در سطح اول و دوم فوتبال کشور بودند.

همچنین داماشی ها با دو عنوان نائب قهرمانی و یک حضور در نیمه نهایی جام حذفی، کسب مقام هفتمی لیگ برتر و سه مقام قهرمانی دسته اول پرافتخارترین تیم دو دهه اخیر فوتبال گیلان محسوب می شوند.

از جمله ملی پوشانِ پرورش یافته در مکتب باشگاه داماش می توان به امیر افتخاری، علیرضا جهانبخش، هادی طباطبایی، امید هرندی، بهزاد داداش زاده، محسن فروزان و … اشاره داشت که امیر افتخاری در زمره جام آورترین بازیکنان ایرانی و علیرضا جهانبخش تنها کاپیتان گیلانی تیم ملی در ادوار جام های جهانی فوتبال به شمار می روند.

همچنین ترانسفر علیرضا جهانبخش از یک تیم شهرستانی به سطح نخست فوتبال اروپا در فوتبال ایران بی نظیر بود و ترانسفر مازیار ربیعی فر به لیگ یونان از جمله دیگر ترانسفرهای اروپایی باشگاه داماش گیلان قلمداد می شود.

 

هواداران منسوب به باشگاه داماش در فوتبال ایران به تیفوسی های داماش مشهور هستند که در وفاداری و نوآوری در سبک تشویق زبان زد خاص و عام هستند.  همچنین وارش اسپرت از جمله رسانه های هواداری داماشی ها می باشد که با بیش از یک دهه فعالیت از جمله قدیمی و شناخته شده ترین وبسایت های ورزشی و خبری استان گیلان به شمار می رود.

 

تیم فوتبال داماش گیلان در فصل ۱۳۹۹-۱۴۰۰ به دلیل سهل انگاری متولیان امر و بدهی سه میلیارد تومانی محکوم به استرداد امتیاز لیگ یکی خود شد تا در ورطه انحلال قرار بگیرد. اما با تلاش تعدادی از پیشکسوتان این تیم، پروانه فعالیت باشگاه داماش به نام داریوش نصیری صادر شد تا ققنوس فوتبال ایران بار دیگر احیا شود.